Dr hab. Dorota Karkowska
autorką pierwszej Karty Praw Opiekuna!

W ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” Pani dr hab. Dorota Karkowska of counsel kancelarii Lazer & Hudziak Adwokaci i Radcowie Prawni opracowała pierwszą w Polsce Kartę Praw Opiekuna osoby przewlekle chorej. Zdaniem Autorki dokumentu, będzie on praktycznym narzędziem umożliwiającym poprawę sytuacji opiekunów osób przewlekle chorych.

“Choć wydaje się, że dostęp do wiedzy w dzisiejszych czasach nie stanowi problemu, to paradoksalnie w natłoku informacji ciężko wybrać to, co jest istotne. Opiekunowie zwyczajnie mogą też nie mieć czasu ani siły, aby przekopywać się przez dokumenty ustawowe i przepisy dotyczące poszczególnych procedur. Jestem przekonana, że taki dokument, będzie praktycznym narzędziem, które pozwoli realnie poprawić sytuację opiekunów i ułatwi ich codzienne obowiązki. – uzasadnia potrzebę stworzenia tego unikatowego dokumentu prof. Karkowska.”  ( źródło: https://www.termedia.pl/mz/Powstala-pierwsza-Karta-Praw-Opiekuna-Z-jakiego-wsparcia-moze-skorzystac-opiekun-,35604.html).

Karta Praw Opiekuna złożona jest z trzech działów dotyczących następująco: prawa opiekuna w dostępie do informacji, prawa opiekuna w zakresie gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach domowych, a także prawa opiekuna do świadczeń pieniężnych w związku z opieką nad pacjentem.