fbpx

Szczepienia przeciwko COVID-19
będą dobrowolne

Brak kija będzie marchewką – rząd zachęca do szczepień Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne, jednak osoby, które zdecydują się je przyjąć, będą mogły liczyć na państwowe „benefity” – np. swobodę spotkań towarzyskich. Jeśli od zaszczepienia się będzie zależeć możliwość korzystania z elementarnych wolności i praw, to przyjęcie szczepionki będzie de facto obligatoryjne – wskazują prawnicy.

Jak wynika z ogłoszonego Narodowego Programu Szczepień, rząd spełni swoją obietnicę – szczepienia przeciw COVID-19 nie będą przymusowe. Niemniej osoba, która nie zdecyduje się zaszczepić, musi liczyć się z tym, że będą ją obowiązywać wszystkie restrykcje związane z koniecznością noszenia maseczki czy zakazem zgromadzeń.

Szczepienia według kolejności

W pierwszej kolejności (grupa 0) zaszczepieni zostaną  pracownicy ochrony zdrowia (personel medyczny, pracownicy DPS, pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych – w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych). Resztę Polaków podzielono na trzy grupy.

Etap I:

pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnej opieki; oraz osoby starsze powyżej 60 roku życia od najstarszych;
służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej

Etap II:

kluczowe grupy zawodowe (nauczyciele, pracownicy transportu publicznego, urzędnicy bezpośrednio zaangażowani w zwalczanie epidemii) oraz
osoby poniżej 60 roku życia, u których istnieje wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

W tym przypadku chodzi o osoby, które w pracy mają kontakt z wieloma ludźmi, a także osoby z chorobami przewlekłymi. Za te w programie uznaje się: choroby neurologiczne, choroby nerek, choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astmę oskrzelową, talasemię, mukowiscydozę, anemię sierpowatą.

Etap III:

przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia ograniczeń oraz powszechne szczepienie pozostałej populacji dorosłych.

(…)

– Jeśli szczepionka gwarantuje od dnia podania brak możliwości zakażenia ani zakażenia innych ludzi, to takie regulacje są po prostu naturalną konsekwencją tego faktu – mówi radca prawny Małgorzata Hudziak z Kancelarii Lazer & Hudziak. Dodaje, że utrzymywanie w tym wypadku tych rygorów byłoby zbyteczne.

Czytaj więcej na: https://www.prawo.pl/zdrowie/program-szczepien-przeciwko-covid-19-dobrowolnosc-uprawnienia,505064.html

    Porozmawiajmy lazer hudziak kontakt

    Wyślij formularz - oddzwonimy