Błąd przy porodzie – prawnik
Kiedy dochodzi do urazu okołoporodowego u noworodka, któremu można było zapobiec, dla rodziców bardzo trudne jest zrozumienie medycznych i prawnych aspektów nowej i bardzo trudnej sytuacji. Rodziny często zastanawiają się, gdzie znajdą wsparcie, niezbędne informacje i pieniądze konieczne do utrzymania ukochanej osoby, która doznała uszczerbku na zdrowiu na skutek błędu przy porodzie.
W Kancelarii Lazer & Hudziak te wszystkie troski są podstawą naszej misji. Wartości takie jak rodzina, bezpieczeństwo, prawda i sprawiedliwość kierują i kształtują naszą codzienną pracę oraz relacje, jakie utrzymujemy z rodzinami naszych klientów.
Znalazłeś się w bardzo trudnej życiowej sytuacji i potrzebujesz naprawdę dobrego, skutecznego prawnika z doświadczeniem wiązanym z błędami przy porodzie? Nasi prawnicy należą do najlepszych w kraju specjalistów do spraw błędów medycznych okołoporodowych.
Dochodzenie zadośćuczynienia i odszkodowania za błąd przy porodzie jest ścisłą specjalizacją naszej kancelarii.
Od wielu lat prowadzimy na ten temat bloga: www.bladprzyporodzie.pl, aby przybliżyć poszkodowanym rodzinom trudną tematykę błędów medycznych okołoporodowych oraz zaprezentować możliwości dochodzenia należnych im roszczeń wobec lekarza, szpitali i ubezpieczyciela.
Urazy okołoporodowe, niedotlenienie okołoporodowe – wyspecjalizowana kancelaria
Sprawy dotyczące urazów okołoporodowych są często czasochłonne, złożone i wymagające emocjonalnie. Oprócz naszego skupienia się na profesjonalnym i skutecznym prowadzeniu sprawy, nasz cały zespół prawny pracuje nad budowaniem bliskiej i otwartej komunikacji z klientami na każdym etapie procesu sądowego.
Nieważne skąd jesteś i gdzie doszło do błędu. Pomagamy poszkodowanym dzieciom z całej Polski.
Nie idziemy w ciemno do sądu. Jesteśmy skuteczni, ponieważ każdą sprawę konsultujemy z naszymi lekarzami ginekologami.
Czasem bowiem zdarzają się sytuacje, w których zdaniem pacjentki lub rodziny błędy były ewidentne, ale dopiero dogłębna analiza medyczno-prawna ujawnia istotę problemu. Zależy nam na rzetelnej obsłudze naszych klientów, więc jeśli uznamy, że szanse na wygraną są znikome – powiemy Ci o tym. Nie składamy pozwu za wszelką cenę.
Błąd przy porodzie odszkodowanie
Myśl o przyszłości – swojej i swoich bliskich, dożywotnia renta i odszkodowanie za błąd przy porodzie znacząco ułatwi Wam codzienne funkcjonowanie.
Dziś opiekujesz się swoim dzieckiem, bo masz siłę, ale pamiętaj o tym, że pieniądze uzyskane w ramach renty w istotny sposób pomogą Ci zmagać się z codziennymi obowiązkami i wydatkami. Gdyby coś Ci się stało, dziecko będzie miało pieniądze na pokrycie kosztów opieki nad nim. Dlatego nie zwlekaj z decyzją i skonsultuj z nami swoją sprawę.
W trakcie procesu możemy walczyć o zabezpieczenie renty, którą dziecko otrzyma od razu do czasu zakończenia sprawy w sądzie. Nie bój się walczyć o swoje prawa! Wystarczy, że w sądzie będziesz tylko raz, a resztę my zrobimy za Ciebie.
Czy nie jest za późno? Ile masz czasu na pójście do sądu w sprawie błędu przy porodzie?
Dziecko poszkodowane przy porodzie może złożyć pozew do dwudziestego roku życia.
Gdy dziecko jest niepełnoletnie, to wtedy działa np. przy pomocy matki lub ojca, jako przedstawiciela ustawowego. Poza tym, matka i ojciec dziecka mogą złożyć pozew o zapłatę za naruszenie dóbr osobistych, takich jak prawo nawiązania więzi z dzieckiem, które nigdy nie będzie w pełni zdrowe, a które w wyniku zaniedbań personelu medycznego zostało poszkodowane. Rodzice jednak nie mają tak dużo czasu na decyzję o pozwie. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń. Wszystko wyjaśnimy.
Odszkodowanie za błąd przy porodzie – co możesz uzyskać, dzięki naszej pomocy?
Świadczenia dla dziecka:
Zadośćuczynienie za błąd przy porodzie to pieniądze za ból i cierpienie dziecka i za to, że nigdy nie będzie w pełni sprawne, że cierpi na co dzień, że nigdy nie będzie mogło cieszyć się życiem, tak jak zdrowe dzieci.
Odszkodowanie za błąd przy porodzie to zwrot pieniędzy, które wydałeś na leki, sprzęt rehabilitacyjny, za dojazdy, wizyty lekarskie. Chodzi o wszystko to, co wydałeś, żeby naprawiać skutki błędu medycznego przy porodzie. Jeśli masz faktury lub rachunki to świetnie. Jeśli nie masz, to zacznij je zbierać. Dowody są ważne, ale pomożemy Ci również, jeśli nie gromadziłeś ich od dnia urodzenia dziecka. Wiemy, że w pierwszej kolejności myślałeś o jego zdrowiu.
Renta za błąd przy porodzie to co miesięczne wypłaty na stałe wydatki, takie jak: rehabilitacja, turnusy rehabilitacyjne, leki, opiekun do dziecka – tak, nie musisz rezygnować z pracy, masz prawo do zapewnienia dziecku opieki, aby móc realizować swoje pasje i się rozwijać.
Ustalenie odpowiedzialności szpitala za konsekwencje błędu przy porodzie na przyszłość – to kolejne roszczenie, które przysługuje małemu pacjentowi.
To nie wszystko, ale jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej – zadzwoń, chętnie opowiemy.
Świadczenia dla rodziców:
Pieniądze, spokój i zapewnienie środków na opiekę nad Twoim dzieckiem. Nie musisz rezygnować z siebie, bo ktoś popełnił okołoporodowy błąd medyczny.
Odszkodowanie za błąd przy porodzie – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Niedotlenienie okołoporodowe konsekwencje?
Krótkotrwałe niedotlenienie okołoporodowe nie musi wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla dziecka. Jednak w przypadkach ciężkiego niedotlenienia noworodka możliwe konsekwencje to przede wszystkim trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Jak również opóźnienie rozwoju umysłowego, upośledzenie narządu słuchu, wzroku lub mowy, padaczka czy mózgowe porażenie dziecięce. Dodatkowo w sytuacji, gdy niedotlenienie okołoporodowe trwa ponad 10 minut, istnieje duże ryzyko śmierci dziecka.
Niedotlenienie dziecka przy porodzie odszkodowanie?
Niedotlenienie dziecka przy porodzie może być przyczyną trwałego uszkodzenia układu nerwowego. W konsekwencji dochodzi do upośledzenia ruchowego, umysłowego, padaczki czy mózgowego porażenia dziecięcego. Należy pamiętać, że niedotlenienie okołoporodowe nierzadko spowodowane jest nieprawidłowym działaniem personelu szpitala, a zatem błędem medycznym. Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie porodu lekarz popełnił błąd przy porodzie, masz prawo żądać odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia dla siebie i Twojego dziecka tzw. odszkodowanie za błąd lekarski przy porodzie.
Dziecięce porażenie mózgowe, a niedotlenienie?
Dziecięce porażenie mózgowe jest wynikiem zaburzenia rozwoju lub uszkodzenia mózgu dziecka w okresie prenatalnym lub też w trakcie porodu. Najczęściej jako przyczynę wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego podaje się niedotlenienie okołoporodowe. Należy pamiętać, że niedotlenienie okołoporodowe może wynikać z nieprawidłowo prowadzonego porodu. W takiej sytuacji tylko dokładna analiza dokumentacji medycznej pozwoli ustalić, czy doszło do błędu medycznego przy porodzie.
Porażenie splotu barkowego przy porodzie
Porażenie splotu barkowego występuje najczęściej podczas trudnego porodu z dystocją barkową (po urodzeniu główki dziecka urodzenie się barków jest utrudnione). Ogólnie rzecz biorąc, jest to uraz mechaniczny. Polega na uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego. Porażenie splotu barkowego dotyczy mięśni ręki, palców oraz przedramienia. Niepełnosprawność kończyny górnej w wyniku porażenia splotu barkowego może być różna, w zależności od rodzaju i typu uszkodzenia. Co więcej, częstą przyczyną porażenia splotu barkowego jest niewłaściwe działanie lekarza lub położnej w trakcie akcji porodowej.
Porażenie splotu barkowego przyczyny
Do porażenia splotu barkowego może dojść wobec wystąpienia dystocji barkowej. Dystocja ma miejsce, gdy po urodzeniu główki okazuje się, że barki dziecka są zaklinowane w miednicy matki. Przyczyny jej pojawienia można doszukiwać się na przykład przy niestwierdzonej makrosomii płodu przed porodem, dającej wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Do wystąpienia porażenia splotu może przyczynić się nieprawidłowe ułożenie płodu, nadmiernie odgięcie główki od barku, a także duża waga urodzeniowa. Ryzyko wzrasta także wobec niewspółmierności, która może sugerować pojawienie się takich problemów w związku z porodem drogami natury. Czynnikiem ryzyka jest także niski wzrost matki, a także jej zaawansowany wiek.
Śmierć podczas porodu
Śmierć przy porodzie to niewątpliwie najbardziej tragiczne zdarzenie dla rodziców i bliskich dziecka. Zdarza się, że dochodzi do obumarcia płodu jeszcze w łonie matki lub zaledwie kilka chwil po urodzeniu. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku w Polsce doszło do 1600 zgonów noworodków. W znaczącej większości, bo aż 70 proc., dotyczyło śmierci w pierwszym miesiącu życia.
Mimo traumatycznych przeżyć, które wiążą się ze śmiercią dziecka warto poznać jej przyczyny. Być może taka wiedza pomoże uniknąć tragedii podczas przyszłych narodzin oraz ustalić odpowiedzialność za śmierć. Zdarza się niestety, że śmierć noworodka nastąpiła na skutek błędu medycznego przy porodzie.
Śmierć noworodka przyczyny
Najczęstszą przyczyną tak wczesnej śmierci są choroby pojawiające się jeszcze w trakcie ciąży. Do prawie połowy zgonów dochodzi na skutek wrodzonych wad rozwojowych. Wiele dzieci umiera na skutek urazów okołoporodowych oraz groźnych infekcji.
Większość z tych śmierci jest niezawiniona, ale zdarza się też, że za śmierć noworodka odpowiada personel medyczny. Niewłaściwe postępowanie podczas prowadzenia porodu może doprowadzić na przykład do niedotlenienia, a w konsekwencji do śmierci dziecka.
Odszkodowanie za śmierć dziecka przy porodzie
Śmierć przy porodzie lub na chwilę przed porodem może być konsekwencją błędu lekarskiego. Zdarza się niestety, że lekarz źle odczytał zapisy KTG i zbagatelizował zbyt niskie lub za wysokie tętno płodu. Niewykonanie cesarskiego cięcia przy utrzymujących się nieprawidłowych zapisach KTG może doprowadzić do niedotlenienia płodu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Zdarza się również, że do śmierci dziecka dochodzi na skutek błędów organizacyjnych, np. nieobecności w szpitalu anestezjologa. Pomagamy walczyć o odszkodowanie za śmierć dziecka przy porodzie. Zadzwoń lub wyślij zgłoszenie.
Ocena stanu zdrowia noworodka w skali Apgar
Ocenę stanu noworodka przeprowadza się w 1 i 5 minucie życia. Ocenę w skali Apgar oblicza się, badając dziecko według pięciu kryteriów w skali od 0 do 2, a następnie dodając pięć uzyskanych wartości.Opiera się ona głównie na trzech następujących objawach: oddech, czynność akcji serca, zabarwienie powłok skórnych. Ocenę skali Apgar można powtórzyć też później, jeżeli wynik okaże się niski.
Resuscytacja noworodka po porodzie
Resuscytacja noworodka to działania, które dążą do przywrócenia akcji serca i samodzielnego oddychania dziecka. Resuscytację przeprowadza się, gdy lekarz stwierdzi zły stan urodzeniowy noworodka. Co do zasady, noworodek wymaga resuscytacji oddechowej, jeśli 30 sekund po urodzeniu nie płacze i nie pojawiły się regularne oddechy. Dodatkowo, jeżeli tętno noworodka wynosi mniej niż 60/min, lekarz powinien rozpocząć masaż serca. Tętno dziecka wyczuwa się u podstawy pępowiny, natomiast akcję serca oblicza stetoskopem.
Cesarskie cięcie jakie wskazania
Wśród wskazań do cesarskiego cięcia wyróżnia się wskazania planowe, inaczej elektywne. Mówimy o nich, kiedy położenie płodu jest nieprawidłowe albo gdy występuje niewspółmierność porodowa. Wskazaniem planowym jest także wskazanie pozapołożnicze (neurologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, hematologiczne, kardiologiczne, psychiatryczne, inne).
Kolejno wymienia się wskazania pilne: nieprawidłowe ułożenie główki, a także nieprawidłowe położenie płodu podczas trwającej czynności skurczowej. Takie wskazania to również dystocja szyjkowa oraz ciężki stan przedrzucawkowy. Pilnym powodem do przeprowadzenia operacji jest poród przedwczesny płodu, dla którego poród drogami rodnymi stanowi poważne ryzyko uszkodzenia lub śmierci.
Wyróżnia się wskazania naglące, kiedy niebezpieczeństwo jest potencjalne. Ma to miejsce wobec wystąpienia nieprawidłowych zapisów KTG. Występują także wskazania nagłe, takie jak wypadnięcie pępowiny oraz podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy. Ponadto takim wskazaniem będzie przedwczesne oddzielenie łożyska, rzucawka, zagrażająca rzucawka, a także zaburzenia czynności serca płodu.
Chwyt Kristellera – zabieg Kristellera – powikłania i odszkodowanie?
Chwyt Kristellera nie jest zabroniony, jednak wykonany nieprawidłowo może rodzić negatywne konsekwencje dla zdrowia dziecka i matki. Jeżeli podczas Twojego porodu uciskano dno macicy i doszło do urazu okołoporodowego, sprawdź jakie masz możliwości walki o odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie. Zadzwoń lub wyślij zgłoszenie, aby uzyskać pomoc.
Poród pośladkowy zagrożenia?
Poród pośladkowy niesie za sobą pewne ryzyko. Głównymi zagrożeniami wynikającymi z ułożenia pośladkowego są: możliwość utknięcia główki w kanale rodnym, niedotlenienie dziecka, przedłużanie się porodu czy urazy barków. Dlatego też zazwyczaj lekarze zalecają się cesarskie cięcie.
Niewspółmierność porodowa co to jest?
Niewspółmierność porodowa to dysproporcja między miednicą lub kanałem rodnym ciężarnej, a zbyt dużą główką dziecka. Występuję ona także, gdy dziecko znajduje się w niewłaściwym ułożeniu. Stanowi podstawę do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.
Zielone wody płodowe a zdrowie dziecka?
Zielone wody płodowe mogą świadczyć o pewnych niepokojących nieprawidłowościach. Ponadto są wskazaniem do wzmożonego nadzoru nad ciężarną oraz elektronicznego monitorowania dobrostanu płodu. Odpływanie zielonych wód płodowych może bowiem świadczyć, że doszło do niedotlenienia wewnątrzmacicznego, dlatego dziecko wydaliło smółkę.
Niedotlenienie może wzmagać ruchy oddechowe u płodu, co z kolei może prowadzić do przedostania się smółki do tchawicy i oskrzeli. Po urodzeniu dziecka obecność smółki w drogach oddechowych powoduje: zaburzenia drożności oskrzelików, uszkodzenie pęcherzyków płucnych, upośledzenie drożności drobnych oskrzeli, rozwój przetrwałego nadciśnienia płucnego.
Sine dziecko po porodzie?
Sine dziecko po porodzie może być objawem zamartwicy urodzeniowej. Jeżeli masz podejrzenia, że mogło dojść do nieprawidłowości, komplikacji lub błędu przy porodzie skontaktuj się z nami.
Dokumenty do pobrania
Nasze blogi
Masz chwilę? Poczytaj.
Przyjaciele kancelarii