Jak oskarżyć lekarza o błąd?

Zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego

Jak oskarżyć lekarza o błąd, od czego zacząć?

Jeżeli zastanawiasz się, czy oskarżyć lekarza o błąd, skontaktuj się z Kancelarią Lazer & Hudziak. Wskażemy najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Pamiętaj, że jesteśmy po stronie poszkodowanych pacjentów. Postępowanie karne ma na celu dążenie do sprawiedliwości, a nasz prawnik do spraw błędów medycznych udzieli Ci wsparcia.

Prokurator to organ władzy państwowej, który ma na celu wykrywanie i ściganie przestępstw. Prokurator wnosi oraz popiera akty oskarżenia przed sądem. Prokurator jest funkcjonariuszem publicznym.

Prokuratura – na mocy nowego rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które obowiązuje od 15 kwietnia 2016 r. w Prokuraturach w całej Polsce tworzone są odrębne komórki organizacyjne, zajmujące się sprawami karnymi związanymi z błędami lekarskimi.

Jednocześnie Prokurator Krajowy zdecydował (zarządzenie z 29 kwietnia 2016 r. w sprawie określenia struktury organizacyjnej Prokuratury Krajowej), że w skład Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej będzie wchodził Koordynator do Spraw Błędów Medycznych.

Samodzielne Działy do Spraw Błędów Medycznych zostały utworzone w Prokuraturach Regionalnych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie, a w Prokuraturach Regionalnych w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu. Sprawami związanymi z błędami lekarskimi będą zajmować się Koordynatorzy.

Zawiadomienie do prokuratury o błąd medyczny wzór

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie o błąd medyczny, czyli jak oskarżyć lekarza o błąd w sztuce?

 • Osoba poszkodowana w wyniku błędu medycznego zanim uda się do najbliższej Prokuratury w celu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powinna skonsultować sprawę z prawnikiem. Zgłoszenie błędu medycznego w Prokuraturze oznacza nadanie zdecydowanie szybszego biegu sprawie. Jak zaskarżyć szpital o zaniedbanie?
 • Jeżeli Prokuratura jest zamknięta,  należy udać się na policję i  złożyć tam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Policjanci powinni sporządzić protokół z naszymi zeznaniami i niezwłocznie powiadomić Prokuratora Dyżurnego. Prokurator Dyżurny ma obowiązek np. natychmiastowego wydania postanowienia o zabezpieczeniu dokumentacji medycznej.
 • Do protokołu należy złożyć wniosek o zabezpieczenie w oryginale pełnej dokumentacji medycznej oraz zapisów cyfrowych z urządzeń, na których były wykonywane badania i które według nas mają znaczenie dla oceny leczenia (np. USG  czy KTG).
 • W przypadku zgonu bliskiej osoby, należy złożyć wniosek o zabezpieczenie i przeprowadzenie prokuratorskiej sekcji zwłok.
 • błąd lekarski prokuratura

  Porozmawiajmy lazer hudziak kontakt

  Potrzebujesz porady lub pomocy prawnej?
  Zadzwonimy w 15 minut!  Błąd medyczny i co dalej …

  Dokumenty do pobrania

  Nasze blogi

  Masz chwilę? Poczytaj.

  Przyjaciele kancelarii

  przyjaciele