fbpx

Zaostrzenie przepisów
dla lekarzy – art. 155 KK

Komentarz adw. Joanny Lazer w Gazecie Wyborczej – Zaostrzenie przepisów dla lekarzy – art. 155 KK

Dnia 30 maja 2019 r. w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł pt. „Lekarze pójdą do więzienia” autorstwa Angeliny Kosiek. Jego przedmiotem jest planowana nowelizacja Kodeksu Karnego, polegająca na zaostrzeniu kary za przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka z Art. 155 KK (Kodeks karny). Po wprowadzeniu zmian będzie ona wynosiła od roku do 10 lat pozbawienia wolności, przy czym obecnie za przestępstwo to grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.  Dodatkowo ma być też wprowadzony nowy przepis, który zakłada karę od 2 do 15 lat pozbawienia wolności za spowodowanie nieumyślnej śmierci więcej niż jednej osoby. Nowelizacja dotyka przede wszystkim lekarzy ginekologów w sytuacji nieumyślnego popełnienia błędu medycznego przy porodzie.

W tej sprawie wypowiedziała się adwokat Joanna Lazer, wspólnik kancelarii Lazer & Hudziak Adwokaci i Radcowie Prawni  „Zaostrzenie kar w art. 155 kk na pewno nie sprawi, że nagle, w cudowny sposób lekarze przestaną popełniać błędy. Uważam, że efekt zmian kk będzie niestety z goła inny i co gorsza, niekorzystny przede wszystkim dla pacjentów. Zabraknie lekarzy, głównie ginekologów. Przecież każdy ginekolog zdaje sobie sprawę z tego, jak nieprzewidywalne są sytuacje na sali porodowej. Czy lekarze będą dobrowolnie brać na swoje barki ryzyko popełnienia błędu zagrożonego karą bezwzględnego pozbawienia wolności? Czy z takim obciążeniem psychicznym lekarz w ogóle będzie mógł podejmować właściwe decyzje w sytuacji zagrożenia życia? Myślę, że lekarze nie będą chcieli takiego ryzyka podejmować i przestaną leczyć.”

Artykuł jest dostępny pod linkiem: http://wyborcza.pl/7,75398,24841994,rzad-skonstruowal-bat-na-ginekologow-lekarze-pojda-do-wiezienia.html?fbclid=IwAR0l-Me-mOtoVEHS8IAaajmjuXPutJa5KfUWpuXToeAR6FOxPpt210wb3sI

    Porozmawiajmy lazer hudziak kontakt

    Wyślij formularz - oddzwonimy