CZĘSTE PYTANIA LEKARZY

Kiedy potrzebuję adwokata od błędów medycznych??

W każdej sprawie, która wiąże się z konsekwencjami prawnymi Twoich działań zawodowych. Człowiek, który nie ma na co dzień do czynienia w prawem, nie ma praktycznie żadnych szans w starciu z prawnikami strony przeciwnej, którzy wykorzystają każde potknięcie lub pochopną decyzję.

Co mi grozi za popełnienie błędu medycznego?

Za popełnienie błędu medycznego grożą Ci trzy rodzaje odpowiedzialności. Karna, cywilna i zawodowa. Możesz ponieść każdą z nich z osobna lub wszystkie na raz. To zależy jakie działa wytoczy pacjent.

Jakie mam szanse w sądzie?

Żaden rzetelny adwokat nie obieca Ci, że na 100% wygrasz.

Dlaczego?

A czy raka można pokonać na 100%? I tak, i nie. To zależy m.in. od tego kiedy zostanie szybko zdiagnozowany i czy leczenie odniesie skutek. Dlatego im szybciej powierzysz nam swoją sprawę, tym większe szanse na znalezienie najlepszego rozwiązania. Nie zwlekaj z tą decyzją, a już na pewno nie powierzaj swojego losu Mecenasowi Google.

Ile będę musiał zapłacić pacjentowi, jeśli przegram?

Zacznijmy od tego czy byłeś ubezpieczony w dniu, kiedy zdaniem pacjenta popełniłeś błąd. Druga kwestia, to charakter umowy jaka wiąże Cię ze szpitalem. Jeśli pracujesz na kontrakcie, możesz zostać obciążony odpowiedzialnością zapłaty całego odszkodowania solidarnie ze szpitalem. Co to znaczy solidarnie? Zadzwoń do nas i umów się na spotkanie, wszystko wyjaśnimy.

Jak wysokie odszkodowania zasądzają sądy za błędy medyczne?

Nie ma tabelki, z której można to wyczytać. Sądy przyznają pacjentowi tzw. odpowiednią kwotę, a to znaczy, że każda kwota jest inna i dostosowana do konkretnej sytuacji poszkodowanego pacjenta. Żeby przybliżyć Ci skalę ryzyka, wiedz, że za błędy popełnione przy porodzie, których następstwem jest czterokończynowe porażenie dziecka sądy zasądzają ponad 1 mln złotych  zadośćuczynienia. Ale to nie wszystko. Pamiętaj, że sąd może też zasądzić dla takiego pacjenta rentę, w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Co zrobić jeśli dostanę wezwanie do prokuratury w charakterze świadka?

Jak najszybciej zgłoś się do nas, bo pierwsze zeznania są niezwykle ważne. Pochopnie wypowiedziane słowa będą trudne do odkręcenia, jeśli porządnie nie przygotujesz się do spotkania z prokuratorem. To, że zostałeś wezwany raz, nie oznacza, że nie zostaniesz wezwany ponownie. Pamiętaj, że nawet świadek może mieć adwokata. Nie musisz być sam w trakcie przesłuchania.

Dostałem wezwanie na Policję, czy jestem już oskarżony?

Nie. Oskarżony to osoba, wobec której wpłynął akt oskarżenia do sądu. Wcześniej policja lub prokuratura prowadzi postępowanie przygotowawcze i ustala kto jest odpowiedzialny za błąd.

Jaką umowę ze szpitalem wybrać?

Do wyboru masz różne rodzaje umów. Kontrakt jest bardziej ryzykowny, gdy chodzi o odpowiedzialność odszkodowawczą za błąd medyczny, dlaczego? Zadzwoń, wszystko wyjaśnimy.

Czy za naruszenie praw pacjenta również można zapłacić?

Tak. Co więcej, pacjent nie musi udowadniać szkody w takiej sytuacji. Wystarczy, że doszło do naruszenia. Na przykład, jeśli nie wyjaśnisz pacjentowi dokładnie na czym polega zabieg, któremu ma się poddać i zgoda pacjenta nie będzie świadoma, to Ty będziesz musiał udowodnić, że było inaczej. Jeśli sąd Ci nie uwierzy, będziesz musiał zapłacić nawet kilka, kilkanaście tysięcy złotych.

Jak się przygotować do zeznań w prokuraturze?

Uporządkować myśli. Odświeżyć w głowie całe zdarzenie. Zastanowić się, kto może potwierdzić Twoją wersję. Zachować zimną krew.

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić?

Od tego jesteśmy, żeby Ci pomóc.

Zawsze chętnie pomożemy i wytłumaczymy, w jaki sposób skompletować tę dokumentację. Zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 604 432 333, 530 291 291, 536 007 001, e-mail: kancelaria@lazer-hudziak.pl