fbpx

Ochrona dóbr osobistych Warszawa

Adwokat ochrona dóbr osobistych

Adwokat ochrona dóbr osobistych

Naruszenie dóbr osobistych dotyczy sytuacji, w której jesteś czymś dotknięty, czymś obrażony, poniżony, zawstydzony, zdenerwowany. Kiedy ktoś potraktował Cię źle, niesprawiedliwie lub Cię skrzywdził. Kiedy cierpisz. Dobra osobiste zostały wymyślone po to, żeby chronić Twój stan psychiczny i fizyczny, żeby nikt nie psuł Twojego dobrego samopoczucia, nie podważał samooceny, nie ingerował w to wszystko, co Ty uważasz za bardzo ważne.

Potrzebujesz porady z zakresu naruszenia lub ochrony dóbr osobistych? Skorzystaj z pomocy kancelarii Lazer & Hudziak! Zadzwoń do nas teraz 536 007 001

Kancelaria ochrona dóbr osobistych Warszawa

Chcesz złożyć pozew o naruszenie dóbr osobistych i potrzebujesz pomocy?

Pomagamy naszym klientom w sprawach dotyczących naruszenia dóbr osobistych.
Chodzi o Twoje dobre imię, prawo do prywatności, tajemnicę korespondencji i pełną swobodę, postępowania według własnego sumienia.

Adwokat ochrona dóbr osobistych Warszawa


Nie musisz się godzić na jakąkolwiek formę szkalowania czy hejtu. Takich incydentów nie można ignorować, bo niestety bezkarność rozzuchwala. Dlatego na każdą formę naruszania dóbr osobistych, należy reagować natychmiast, bo czas ma duże znaczenie dla wygranej sprawy.
Doskonale rozumiemy zawiłości współczesnego prawa i wiemy, jak wygrywać takie sprawy.

    Porozmawiajmy lazer hudziak kontakt

    Wyślij formularz - oddzwonimy




    Ochrona dóbr osobistych prawnik Warszawa

    Kiedy dochodzi do naruszenia dóbr osobistych?

    Analizując, czy w konkretnym przypadku doszło do naruszenia dóbr osobistych, musisz wziąć pod uwagę pewne ograniczenia. Po pierwsze, ochrony dóbr osobistych możesz domagać się tylko wtedy, kiedy zachowanie czy działanie godzące w te dobra jest bezprawne.

    Drugim bardzo ważnym ograniczeniem jest to, że ocena czy doszło do naruszenia dóbr osobistych musi brać pod uwagę głównie zasady panujące w danym społeczeństwie. Tzn. konsekwencje zachowania, czy zdarzenia, które Cię dotyka, muszą być w ten sam negatywny sposób rozumiane z punktu widzenia każdego innego człowieka, każdego członka danej społeczności.

    Dobra osobiste kancelaria – katalog dóbr osobistych

    Pewne sytuacje, w których dochodzi do naruszenia dóbr osobistych są powszechne. Na tej podstawie można sformułować katalog dóbr osobistych, czyli kilka przykładów takich dóbr. Niektóre z nich wynikają wprost z przepisów prawa, a inne po prostu przyjęły się w praktyce sądowej.

    Jako osobne dobra osobiste możemy wyróżnić zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukową, artystyczną, wynalazczą i racjonalizatorską.

    W praktyce sądowej jako dobra osobiste wskazuje się także dziedzictwo, spuściznę czy utożsamianie się z dokonaniami i wartościami reprezentowanymi przez przodków, kult pamięci po osobie zmarłej, czy więzi rodzinne. Prawie we wszystkich przypadkach spraw o naruszenie dóbr osobistych mamy do czynienia z naruszeniem jednego lub kilku powyżej wskazanych dóbr.

    Naruszenie dóbr osobistych gdzie zgłosić i jak uzyskać zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych?

    Ochrona dóbr osobistych

    W przypadku bezprawnego naruszenia dóbr osobistych możesz się bronić na kilka sposobów. W związku z tym, że dóbr osobistych jest wiele, sposobów ich naruszenia musi być również kilka, masz więc parę możliwości ich ochrony.

    • Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych – jako osoba, której dobra osobiste zostały naruszone możesz żądać od sprawcy naruszenia stosownej rekompensaty, którą fachowo określa się zadośćuczynieniem. Żądanie zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego, albo inaczej zadośćuczynienia za doznaną krzywdę to z jednej strony najczęściej stosowany środek ochrony dóbr osobistych.
    • Żądanie zaniechania (zaprzestania) działania – jako osoba, której dobra osobiste zostały naruszone, możesz żądać, aby sprawca zaniechał (zaprzestał) tego działania. Możesz też żądać, ażeby to sąd zakazał sprawcy dalszych tego typu działań (np. dalszego szkalowania Twojego dobrego imienia w Internecie, dalszego nachodzenia Cię w domu itp.) Poza tym, jeśli zachowanie sprawcy miało jakiś skutek (np. wiele osób przeczytało szkalujące Cię informacje) możesz żądać, ażeby sprawca dopełnił czynności potrzebnych do usunięcia tych skutków. Szczególnym sposobem takiego działania jest nakazanie złożenia przez sprawcę oświadczenia w odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie np. przyznania się do szerzenia kłamstw na Twój temat i przeprosin.

    Pytania i odpowiedzi dot. naruszenia dóbr osobistych:

    Obszary praktyki i obsługi klienta indywidualnego

    Nasze blogi

    Masz chwilę? Poczytaj.

    Przyjaciele kancelarii