fbpx

Odwołanie od decyzji ZUS

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS? Pomagamy w odwołaniach!

Odwołanie od decyzji ZUS jak napisać?

Decyzje ZUS często bywają zarówno dla ubezpieczonych jak i płatników składek zupełnie inne niż ich osobiste odczucia w sprawie. Postępowanie odwoławcze od decyzji ZUS jest uregulowane przepisami prawa i jest ono zwolnione z kosztów sądowych.

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS?

Odwołanie od decyzji ZUS składa się za pośrednictwem oddziału ZUS-u, który wydał decyzję – pisemnie lub ustnie do protokołu. Żeby odwołanie spełniało wymogi formalne musi się w nim znaleźć oznaczenie zaskarżonej decyzji, sformułowanie zarzutów wraz z uzasadnieniem oraz podpis – osoby składającej odwołanie lub działającego w jego imieniu pełnomocnika.

Zastanawiasz się czy warto odwołać się do sądu od decyzji ZUS?

Masz pytania? Zadzwoń 536 007 001

Kiedy należy złożyć odwołanie od decyzji ZUS?

Odwołanie od decyzji ZUS termin – mamy miesiąc na złożenie odwołania od decyzji ZUS – termin ten liczony jest od dnia doręczenia decyzji. Jeśli potwierdzono odbiór, nie ma problemu z określeniem daty, jeżeli jednak ZUS wysłał orzeczenie listem zwykłym, przyjmuje się, że przesyłkę doręczono w 7 dni od jej wysłania. Jeżeli chcemy odwołać się, ponieważ nie wydano decyzji, mamy na to 2 miesiące od dnia zgłoszenia wniosku o konkretne świadczenie.

Odwołanie od decyzji ZUS do sądu – odwołanie składa się we właściwym oddziale lub inspektoracie ZUS, ale adresuje się je do sądu. Według Kodeksu postępowania cywilnego to sądy okręgowe rozpatrują sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, za wyjątkiem tych spraw, gdzie zastrzeżono właściwość sądu rejonowego.

Kiedy odwołanie od decyzji ZUS nie przysługuje?

Odwołanie od decyzji ZUS nie przysługuje od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku, od decyzji odmawiającej przyznania tego świadczenia oraz od decyzji dotyczącej umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Wtedy możemy skierować wniosek do Prezesa ZUS, żeby rozpatrzył sprawę ponownie. W efekcie, ZUS może uznając odwołanie za zasadne, zmienić lub uchylić swoją decyzję lub przekazać sprawę do sądu, jeśli nie uznał wniosku (w całości lub w części).

Odwołanie od decyzji ZUS – dalsze kroki

Jeśli po rozpatrzeniu sprawy przez sąd zostanie wydane orzeczenie, które w dalszym ciągu nie będzie korzystne, można złożyć apelację do sądu apelacyjnego, który w tej sprawie stanowić będzie II instancję. Należy to zrobić w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia wniosku z uzasadnieniem lub na tydzień od ogłoszenia sentencji wyroku, gdy o sporządzenie uzasadnienia nie wnioskowano. Sąd II instancji przesyła naszą apelację do sądu, który wydał wyrok.

Odwołanie od decyzji ZUS – skarga kasacyjna

Po postępowaniu apelacyjnym zostaje nam już tylko skarg kasacyjna do Sądu Najwyższego, którą wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie w ciągu dwóch miesięcy od dnia doręczenia stronie skarżącej orzeczenia z uzasadnieniem. Warto wiedzieć, że w przypadku tej skargi obowiązuje przymus radcowski lub adwokacki.

Czy warto odwołać się do sądu od decyzji ZUS?

To zależy, zawsze jednak warto odwołać się od decyzji ZUS po konsultacji z prawnikiem specjalizującym się w sprawach ZUS, który oceni Twoje szanse na powodzenie w sądzie. Chcesz sprawdzić czy warto odwołać się od decyzji ZUS? Zadzwoń i umów się na poradę tel. 536 007 001

Ile kosztuje napisanie odwołania od decyzji ZUS?

Koszt napisania odwołania od decyzji ZUS zależy od nakładu pracy jaki musimy poświęcić sprawie, dlatego najlepsze, co możesz zrobić to skontaktować się z nami, aby wycenić napisanie odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Twojej sprawie. Zadzwoń, aby uzyskać wycenę tel. 536 007 001

Potrzebujesz pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach ZUS?

Zadzwoń! 536 007 001

    Porozmawiajmy lazer hudziak kontakt

    Wyślij formularz - oddzwonimy




    Obszary praktyki i obsługi klienta indywidualnego

    Nasze blogi

    Masz chwilę? Poczytaj.

    Przyjaciele kancelarii